Dziecięce fantazje

Niko-fundacja
Imię dziecka:
Nikodem
Wiek:
11
Województwo:
dolnośląskie
Choroba:

guz mózgu

Cztery lata temu u dwuletniego wówczas Nikodema w jednym z wrocławskich szpitali zdiagnozowano nowotwór tylnej jamy mózgu blokujący spływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Tego samego dnia został natychmiast przetransportowany helikopterem do Kliniki Neurochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ze względu na duży obrzęk mózgu została podjęta decyzja o natychmiastowej operacji. Po zabiegu wystąpił zespół opuszkowy, lewostronny niedowład oraz zaburzenia połykania przez co karmiony był przez sondę. Badanie histopatologiczne wykazało wyściółczaka anaplastycznego tylnej jamy mózgu o charakterze złośliwym. Z uwagi  na wiek chłopca, lokalizację guza i jego histopatologię został zakwalifikowany do leczenia uzupełniającego chemoterapią. Nikodem ma za sobą 24 cykle chemii i dwie poważne operacje mózgu. Okazało się, że chłopiec oprócz guza  ma w głowie dwa torbiele. Jeden z nich musiał być natychmiast udrożniony do zbiorników podstawy ponieważ uciskał na sploty nerwowe odpowiadające za poruszanie. Po dwóch latach po zakończeniu leczenia i remisji guz znowu się odezwał. Chłopiec ponownie przeszedł poważną operację tylnej jamy mózgu, ale guz nie został całkowicie wycięty i zostały małe fragmenty w okolicy pnia. Po operacji wystąpiło duże wodogłowie. Zakażenie uniemożliwiło lekarzom wszczepienie implantu zastawki. Obecnie Nikodem przebywa od 11 tygodni w Centrum Zdrowia Dziecka na chemoterapii i przeszedł już udany zabieg wszczepienie implantu zastawki. Ma przed sobą jeszcze kolejne cykle chemioterapii i radioterapii, a leczenie ma trwać jeszcze co najmniej dwa lata. 

Konsola PlayStation z grami

Przebywając w szpitalu Nikodem często grał na konsoli telewizyjnej. Czas spędzony na grze pozwolił choć na chwilę nie myśleć o czekających go kolejnych operacjach. Bardzo chciałby mieć własną konsolę, by móc dalej w domu spędzać z nią wolny czas. 

Telewizor LCD

Chłopiec marzy o własnym telewizorze, by podłączyć konsolę Play Station. Dzięki niemu będzie mógł nie tylko grać, ale oglądać z młodszymi siostrami, Natalią i Oliwią, swoje ulubione bajki. 

Dodatki do pokoju z motywem Spongeboba lub Angry Birds

Największym marzeniem Nikodema jest kolorowy pokój, który dzieli z młodszymi siostrami, Natalią i Oliwią. Chłopiec najbardziej chciałby mieć pokój z motywem swojej ulubionej postaci z bajki Spongeboba lub postaciami z gry Angry Birds. Nikodem z powodu choroby ma nauczanie indywidulane i będzie dużo czasu spędzał w swoim pokoju. Kolorowy pokój ozdobiony jego ukochanymi bohaterami umiliłby chwile spędzone na nauce i na zabawie z siostrami. 

 

Newsletter

Sponsorzy

Jesteśmy na

Youtube NK